2016. július 1., péntek

Mobilalkalmazások a diétában

Egyre inkább online éljük az életünket, interneten keresztül vásárolunk, tartjuk a kapcsolatot, osztjuk meg a fényképeinket, vezetjük a teendőinket és guglizunk rá a minket érdeklő témákra.
Miért pont egy ilyen fontos dolgot, mint az életmódváltás hagynánk ki a sorból?

Megkerülhetetlenné vált a MyFitnessPal alkalmazás étkezési naplóként és akár az aktivitásunk mérésére. Miután regisztráltunk és megadtuk az adatainkat, felajánl nekünk egy kalkuláció a napi kalóriabevitelre és annak tápanyag-eloszlására. Ezeket igény szerint módosíthatjuk, ahogy az étkezések számát is megadhatjuk.
Ezután következik a játék, kikeresni az adatbázisból a termékeket és megadni az elfogyasztott mennyiséget. Én lassan 50 napja könyvelek szorgalmasan, először ex-hasra vittem be az adatokat, mostanra annyira megszerettem, hogy lassan mindent gramra pontosan lemérek és mióta a vonalkód-leolvasó opciót is felfedeztem, szinte szórakozás a kalóriaszámlálás.
Ha magunknak főzünk és egyenként bevittük a hozzávalókat, a "Save meal"-ra kattintva elmenthetjük önálló fogásként, melyet a "Meals" alatt találunk meg később. A "Recipes" fül alatt recepteket lehet elmenteni vagy elvileg külsö fájlból importálni, s ezzel leegyszerűsíteni a magunk által főzött fogások egy adagra jutó tápanyag-értékének kiszámolását.

Beállíthatjuk, hogy a szénhidrát-fehérje-zsír triumvirátusán túl mit szeretnénk még mérni - nálam ez a rostok és cukor mennyiségével egészül ki.
Ha végeztünk aznapra, megkapjuk, ezt az ütemet tartva, hol tartanánk 5 hét után. És ez az ami addiktív!
Ha kicsúsztunk a keretből, akkor sem válik az élő lelkiismeretünkké, csak jóval lassabb ütemű fogyást vázol fel. Ezzel kapcsolatban annyit, hogy nem tartozunk senkinek elszámolással, nem egy applikáció ítélete alapján leszek elégedett vagy elégedetlen. Viszont ha elmismásoljuk a "csak még egy darabot/kanállal" pluszkalóriákat, nem fogjuk pár hét múlva érteni, miért nem történt változás. Étkezési naplót azért kell pontosan és őszintén vezetni, hogy később az eredmények tükrében ki tudjuk elemezni, hol lehet még javítani. 
Elismerem, ez fárasztó, főleg az első hetekben, amikor egyébként is annyi mindenre kell figyelni, új élelmiszereket eszünk a megszokott helyett, miután hosszú perceket töltöttünk az áruházban a cimkék bogarászásával és három, látszólag tök ugyanolyan natúr joghurt összehasonlításával. Mindig elő kell venni azt a nyavalyás konyhai mérleget és valahogy ki kell matekoznunk azt is, hogyan szorítsunk helyet a napi rutinba az edzésnek.ű
Az első pár hét stresszes, ha magadon kívül mással is kell foglalkoznod, másra is kell főznöd és volt egy teljes embert kívánó életed. De ez van, ebből kell gazdálkodni. 

Viszont ha minden nehézség ellenére belevágsz, hamarosan látványos görbén követheted a változást (hála a beállított kis léptéknek...).
Szóval a MyFitnessPal egy szuper kis cucc, ráadásul tök ingyenes.  Ha van lépésszámlálónk vagy pulzusmérőnk, azok adatait is importálhatjuk, ezzel vezetve a pluszban elégetett kalóriákat is. Én pl. a következő, szintén népszerű applikációval kötöttem össze.

kevésbé teljesítmény- mint inkább élményszámba ment ez az alkalom

Kardió edzéshez a Runtastic család tagjait használom, melynek a futáshoz és biciklizéshez kifejlesztett programjai szintén ingyenesek. Ha tunningolni szeretnénk, előfizethetünk a pro verzióra, de az alapverzió is tökéletesen működik, tekintve, hogy GPS-alapú és offline is kiválóan használható. 
Minden megtett kilométer után jelzi a sebességünket, az eltelt időt és elégetett kalóriát. Pulzusmérő órával szinkronizálva egyrészt belőhetjük a cél-szívfrekvencia tartományt (hogy aerob vagy kardió edzést szeretnénk) és pontosabban számolhatjuk a kalóriát.

Legnagyobb bajban a súlyzós edzések vezetésével vagyok/voltam. Mivel - egyelőre - nincs pulzusmérőm, "csak" a testem jelzéseire hagyatkozhatom, ami az edzés hatékonyságát illeti. Aktuálisan több súlyzós applikációt használok parallel.
Talán a legprofibb a Jefit nevű alkalmazás, melyben az elmaradhatatlan regisztráció után a "Sample Beginner Routine"-t személyre szabhatjuk - alapbeállítás a hétfői mell/tricepsz, szerdai hát/bicepsz, pénteki váll/láb és szombati hasazás. 
Egy edzésen belül kiválaszthatjuk a gyakorlatokat, ismétlésszámmal és sorozattal együtt, majd szépen vezethetjük, hogy mekkora súlyokkal végeztük. Időre is végezhetjük a sorozatokat vagy a plankot.
Van kis emberke, aki mutatja a gyakorlat helyes kivitelezését és itt is dokumentálhatjuk - akár fotóval - a fejlődésünket. Arra még nem sikerült rájönnöm, hogyan lehet az egyes feladatoknál az általánosan megadott sorozatszámot megváltoztatni...

 
Másik hasznos kis program a Virtuagym, melynek alapverziójában csak egy edzéstervet menthetünk el, de az adott napon végzett mozgást eltárolja. Alapvetően ugyanaz a metodikája, mint az előző alkalmazásnak, testtájnak és segédeszköznek megfelelően listázhatjuk a feladatokat, majd megadhatjuk a sorozatok és ismétlések számát. 
A kis emberke csak pro verzióban mutatja be a feladatokat, ha spórolnánk, meg kell elégednünk a leírással. Viszont kalkulál egy viszonylagos kalóriaégetést és ennek számomra valahogy egyszerűbb a menüje. 
Örülnék, ha létezne egy, a két előbb felsorolt alkalmazásból összegyúrt harmadik, amíg megtalálom, addig szegény ember vízzel főz alapon, marad ez.


+1 Water Drink Reminder - őszintén szólva elég keveset iszom, főleg, ha dolgozom. Ennek egészségügyi következményeibe ne menjünk bele, mert nem ez a legrosszabb káros szokásom... De, ami a diétát illeti, megfigyeltem, hogy sokszor, mire oda jutnék, hogy igyak, a gyötrő szomjúságérzés helyett éhes vagyok és fordítva, ha neadj' rendszeresen iszom napközben, a mardosó éhség jobban elkerül. Szóval a legutóbbi letöltéscunami alkalmával egy "vízivás-emlékeztetőt" is lementettem. Elég gagyi kis valami, a magyar nyelvű verziója valami katasztrófa, nem is érdemes vele próbálkozni és engem még a kis poharak is idegesítenek, de! De miután beállítottam, hogy kétóránként emlékeztessen, teszi a dolgát, én meg gyakrabban nyúlok a pohár után, szóval erre jó :-)

~ Ti milyen mobilalkalmazásokat ajánlanátok? ~



Forrás:
https://www.runtastic.com/, https://www.myfitnesspal.com/, http://www.imore.com/best-workout-apps-iphone-fitocracy-jefit-pro-betterfit-more, http://www.blogsonyxperia.com.br/virtuagym-uma-academia-completa-seu-smartphone/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése